Αρχική ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ: Σάρωσαν οι μαθητές των σχολείων του Δήμου Αλεξανδρούπολης στο σκάκι

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ: Σάρωσαν οι μαθητές των σχολείων του Δήμου Αλεξανδρούπολης στο σκάκι

Σ

Σάρωσαν οι μαθητές των σχολείων της Ενότητας του Δήμου Αλεξανδρούπολης στους Ατομικούς Αγώνες Σκακιού που έγιναν χθες στην Ορεστιάδα. Είκοσι οκτώ μαθητές από τους 50 συνολικά, πήραν την πρόκριση για τους αγώνες της Περιφέρειας  Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης που θα γίνουν την ερχόμενη Κυριακή 15 Μαρτίου στην Δράμα.

 

O  Α.Ο .Ορεστιάδας (Τμήμα Σκάκι ) και ο Δήμος Ορεστιάδας, διοργάνωσαν με πολύ μεγάλη επιτυχία στις 7 και 8 Μαρτίου από κοινού, το 13ο Ομαδικό και το 27ο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα Σκάκι της Περιφερειακής Ενότητας Έβρου.
Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στο κλειστό Γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς».
Συμμετείχαν 129παιδιά στο Ατομικό, από όλη την Περιφερειακή Ενότητα του Έβρου (μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών Σχολείων, Γυμνασίων και Λυκείων)  που αγωνίστηκαν ανά τάξη και 20 παιδιά στο Ομαδικό.

 

Το σκακιστικό τμήμα του Εθνικού μίσθωσε λεωφορείο έτσι ώστε  να δώσει την δυνατότητα να συμμετέχουν στους αγώνες όσο το δυνατόν περισσότεροι μαθητές της πόλης μας. 

 
Από την Αλεξανδρούπολη στο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα συμμετείχαν σε όλες της κατηγορίες, συνολικά 47 παιδιά και όλα ήταν των ακαδημιών του Σκακιστικού Τμήματος του Εθνικού . Στις 11 κατηγορίες που αγωνίστηκαν  κέρδισαν 8 Κύπελλα!!!

 

Όλα τα παιδιά έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και κατάφεραν να κερδίσουν δύσκολες μάχες. Πολλά  διδάσκονται σκάκι μόλις λίγους μήνες και  ήταν η πρώτη φορά που συμμετείχαν σε αγώνες . Ωστόσο οι επιδόσεις τους ήταν εξαιρετικές.

Οι μαθητές των ακαδημιών του σκακιστικού τμήματος κατέκτησαν στο Ατομικό Σχολικό Πρωτάθλημα της Περιφερειακής Ενότητας του Έβρου συνολικά 16 μετάλλια !!!  8 χρυσά,   4 αργυρά,  3χάλκινα,  1 χρυσό στο κατηγορία του καλύτερου κοριτσιού και δύο προκρίσεις, ενώ τα υπόλοιπα παιδιά κέρδισαν μια πολύ καλή θέση στην γενική κατάταξη.

 

Η μεγάλη συμμετοχή των μαθητών της Αλεξανδρούπολης,  αλλά και οι διακρίσεις που πήραν τα παιδιά, οφείλονται κατά κύριο λόγω στην πολύ καλή δουλειά που κάνουν καθημερινά  οι  προπονητές του Εθνικού στις Ακαδημίες του, όπου αναδεικνύουν και καλλιεργούν το ταλέντο τους.

 

 

Να σημειωθεί ότι το σκακιστικό τμήμα του Εθνικού από το Οκτώβριο του 2010 που επανιδρύθηκε έως και σήμερα,  έδωσε πολύ  μεγάλο βάρος για την ανάπτυξη του σκακιού  στην Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια εκπαίδευση .

 

Πραγματοποίησε το 2012 & 2013 στο συνεδριακό κέντρο του HOTEL ALEXANDER τους σχολικούς αγώνες σκάκι  της Περιφέρειας Α.Μ.Θ. σπάζοντας ρεκόρ συμμετοχών και τις δύο χρονιές. Ήταν η πρώτη φορά που οι αγώνες αυτοί γίνονταν σε τόσο οργανωμένο και φιλόξενο χώρο για τους σκακιστές και τους συνοδούς τους. Και ήταν αυτή η διοργάνωση του Εθνικού η αιτία, να αναβαθμιστεί το Σχολικό Πρωτάθλημα  στην Περιφέρεια και έτσι τώρα οι αγώνες να  γίνονται επί το πλείστων σε Ξενοδοχεία και όχι σε σχολικά αμφιθέατρα ή κλειστά γυμναστήρια  που γινόταν ως τότε.

 

Οργάνωσε το 2014 τους Πανθρακικούς Αγώνες σκάκι για μαθητές ,που θα πραγματοποιούνται κάθε χρόνο στην Αλεξανδρούπολη .

 

Τo εκπαιδευτικό  προγράμματα του Εθνικού <<Σκάκι στα Σχολεία>> το οποίο ξεκίνησε το 2011,  παρακολούθησαν περισσότερα από 4000 παιδιά στα σχολικά αμφιθέατρα της Αλεξανδρούπολης όπου παρουσιάστηκε .

 

Εισήγαγε το πρόγραμμα  Κασπάροφ  στην ευέλικτη ζώνη των σχολείων. Σήμερα περισσότερα από 80 παιδιά στην πόλη μας, στα οποία δοθήκαν  δωρεάν έγχρωμα εκπαιδευτικά εικονογραφημένα βιβλία και πλούσιο σκακιστικό υλικό , παρακολουθούν δωρεάν τα μαθήματα από προπονητές του Εθνικού και είναι μία δωρεά του ιδρύματος ΝΙΑΡΧΟΣ που εξασφαλίσαμε     

unnamed (4)unnamed (5) unnamed (6) unnamed (7)

-Κύπελλα και Χρυσά μετάλλια πήραν :

 

 ΒΑΛΛΙΑΝΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ, Γ΄ Γυμνασίου, είχε το απόλυτο 7/7 και του απονεμήθηκε κύπελο και χρυσό μετάλλιο (3ο  Γυμνάσιο Αλεξ/λης)

 

ΑΙΒΑΖΙΑΝ ΕΛΠΙΔΑ Α΄ Γυμνασίου, είχε το απόλυτο 7/7 και της απονεμήθηκε κύπελλο και χρυσό μετάλλιο (5ο Γυμνάσιο Αλεξ/λης)

 

ΜΠΛΙΤΣΑΣ ΟΡΕΣΤΗΣ  ΣΤ΄ Δημοτικού, είχε το απόλυτο 4/4 και του απονεμήθηκε κύπελο και χρυσό μετάλλιο (12ο  Δημοτικό Αλεξ/λης)

 

ΝΑΣΟΣ ΒΑΛΕΡΙΟΣ Δ΄ Δημοτικού, με 6/7 του απονεμήθηκε κύπελο και χρυσό μετάλλιο (Δημοτικό Χιλής)

 

ΚΟΥΤΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ Γ΄Δημοτικού, είχε το απόλυτο 7/7 και του απονεμήθηκε κύπελο κι χρυσό μετάλλιο.(3ο  Δημοτικό Φερών)

 

ΜΠΛΙΤΣΑ ΑΡΤΕΜΙΣ  Β΄Δημοτικού, με 6,5/7 της απονεμήθηκε κύπελο και χρυσό μετάλλιο(12ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης)

 

ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Α΄Δημοτικού, είχε το απόλυτο 7/7 και του απονεμήθηκε κύπελο και χρυσό μετάλλιο (12ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης)

 

ΚΟΥΤΛΑ ΜΑΡΙΑ Νήπια, με 5,5/7 της απονεμήθηκε κύπελο και χρυσό μετάλλιο (Νηπιαγωγείο Φερών)

 

ΙΩΑΝΝΙΔΟΥ ΓΕΩΡΓΙΑ Λύκειο, με 3/7 της απονεμήθηκε κύπελο και χρυσό μετάλλιο (2ο ΕΠΑΛ Αλεξ/λης)

 

 

 

-Αργυρά Μετάλλια πήραν:

 

ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ Α΄ Δημοτικού, με 6/7 του απονεμήθηκε το αργυρό μετάλλιο (5ο  Δημοτικό Αλεξανδρούπολης)

 

ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ  Β΄ Δημοτικού με 6,5/7  του απονεμήθηκε το αργυρό μετάλλιο  (1ο Πειραματικό Αλεξανδρούπολης)

 

ΚΟΥΤΛΑ ΑΝΤΙΓΟΝΗ Δ΄ Δημοτικού με 5/7 της απονεμήθηκε το αργυρό μετάλλιο (3ο  Φερών)

 

ΦΟΥΣΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ Α΄ Γυμνασίου με 4,5/7 και του απονεμήθηκε το αργυρό μετάλλιο  (3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης)

 


-Χάλκινα μετάλλια πήραν :

 

ΧΑΣΑΠΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ Α΄Δημοτικού με 4,5/7 του απονεμήθηκε το χάλκινο μετάλλιο (5ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης)

 

ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΤ΄Δημοτικού με 1,5/4  του απονεμήθηκε το χάλκινο μετάλλιο (ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΠΑΛΟΥ)

 

ΓΑΒΡΙΗΛΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ Γ΄ Γυμνασίου με 5/7 του απονεμήθηκε το χάλκινο μετάλλιο (5ο Γυμνάσιο Αλεξ/λης)

 

 

Κατηγορία του καλύτερου κοριτσιού :

 

ΠΑΣΝΑΓΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ Β΄Δημοτικού με 4,5/7  της απονεμήθηκε το χρυσό μετάλλιο ως το καλύτερο κορίτσι στην κατηγορία (1ο Πειραματικό Αλεξανδρούπολης)

 

Προκρίθηκαν επίσης:

 

ΠΑΤΡΗΣ ΣΑΒΒΑΣ Γ΄Δημοτικού με 4/7 κατέλαβε την 4η θέση στην γενική κατάταξη (9ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης)

 

ΚΥΡΙΑΖΗΣ ΙΑΣΩΝΑΣ ΣΤ΄Δημοτικού  κατέλαβε την 5η θέση στην γενική κατάταξη (7ο Δημοτικό Αλεξανδρούπολης).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ:

 

ΝΗΠΙΑ:

ΓΚΟΓΚΟΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ με 4,5/7 κατέλαβε την 5η θέση (Άγιος Στυλιανός Αλεξ/λης)

ΧΑΛΙΚΙΑΣ ΚΥΡΙΑΚΟΣ με 3/7 κατέλαβε την 9η θέση (Άγιος Στυλιανός Αλεξ/λης)

 

Α΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ:

ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗ ΝΕΛΗ με 3,5/7 κατέλαβε την 6η θέση (5ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΓΚΟΓΚΟΛΑΣ ΘΩΜΑΣ με 3,5/7 κατέλαβε την 8η θέση(7ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΠΑΤΣΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ με 3/7 κατέλαβε την 11η θέση (10ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

 

Β΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ:

ΤΣΙΤΛΑΙΔΗΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ με 4/7 κατέλαβε την 7η θέση (5ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΣΟΠΑΛΙΔΗ ΙΡΙΣ με 4/7 κατέλαβε την 8η θέση (8ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΚΟΥΤΣΟΥΛΑ ΕΛΕΝΑ με 4/7 κατέλαβε την 9η θέση(1ο Πειραματικό Αλεξ/λης)

ΚΕΦΑΛΑΣ ΙΑΣΩΝ με 3,5/7 κατέλαβε την 14η θέση(1ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΜΑΝΔΑΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ με 3,5/7 κατέλαβε την 15η θέση(9οΔημοτικό Αλεξ/λης)

ΔΗΜΑΚΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ με 2,5/7 κατέλαβε την 19η θέση(9ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΚΟΛΙΔΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ με 2,5/7 κατέλαβε την 20η θέση(Δημοτικό Νέας Χιλής)

ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ με 2,5/7 κατέλαβε την 22η θέση (4ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΠΑΥΛΟΣ με 2/7 κατέλαβε την 24η θέση (5ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΚΑΚΟΥΤΗ ΜΑΡΙΑ  με 1,5/7 κατέλαβε την 25η θέση (4ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

 

Γ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ:

ΠΕΡΙΣΤΕΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ με 4/7 κατέλαβε την 8η θέση (12ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΣΧΟΙΝΑ ΜΑΡΙΑ με 3,5/7 κατέλαβε την 9η θέση (10ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΤΣΕΡΠΙΣΤΑΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ με 2/7 κατέλαβε την 16η θέση (6ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

 

Δ΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ:

ΓΚΟΥΝΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ με 3,5/7 κατέλαβε την 7η θέση (Δημοτικό Απαλού)

ΚΥΡΙΑΖΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ με 3/7 κατέλαβε την 8η θέση (7ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΓΚΟΥΝΤΙΝΟΥΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ με 2/7 κατέλαβε την 11η θέση (1ο Πειραματικό Αλεξ/λης)

ΜΑΥΡΙΔΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ με 1/7 κατέλαβε την 12η θέση (Δημοτικό Νέας Χιλής)

ΓΚΟΓΚΑΚΗΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ κατέλαβε την 13η θέση (1ο Πειραματικό Αλεξ/λης)

 

Ε΄ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ:

ΠΑΤΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ με 4/7 κατέλαβε την 7η θέση(9ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ με 3,5/7 κατέλαβε την 10η θέση (4ο Δημοτικό Αλεξ/λης)

 

 

 

Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ:

ΝΑΣΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ με 3/7 κατέλαβε την 6η θέση (2ο Γυμνάσιο Αλεξ/λης)

ΛΑΥΤΣΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ με 3/7 κατέλαβε την 8η θέση(2ο Γυμνάσιο Αλεξ/λης)

ΠΑΤΡΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ με 2/7 κατέλαβε την 10η θέση (5ο Γυμνάσιο Αλεξ/λης)

 

– Στο Ομαδικό Πρωτάθλημα, οι υπεύθυνοι των σχολείων της Αλεξανδρούπολης δεν μπόρεσαν να συγκροτήσουν ομάδες και έτσι δεν είχαμε συμμετοχή.

 

Προκριθήκαν συνολικά από όλοι την Περιφερειακή Ενότητα του Έβρου στο Ατομικό Πρωτάθλημα συνολικά 50 μαθητές/τριες και στο Ομαδικό 8 ομάδες, για τους ημιτελικούς Αγώνες της Περιφέρειας ΑΜΘ που θα γίνουν στην Δράμα..

Το σκακιστικό τμήμα του Εθνικού Αλεξανδρούπολης, εύχεται σε όλα τα παιδιά του Έβρου καλή συνέχεια στους αγώνες του Σχολικού Πρωταθλήματος !!!

http://www.ethnikos-mgs.gr/
facebook : Εθνικός Σκάκι

 

 

 

Σ

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here