Αρχική ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ Νίκησε ΜΕΝΤ και άγχος ο Εθνικός Αλεξανδρούτολης

Νίκησε ΜΕΝΤ και άγχος ο Εθνικός Αλεξανδρούτολης

274
1
Σ

Μία καθαρή νίκη (3-0 σετ) με διπλή σημασία πέτυχαν οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη κόντρα στη ΜΕΝΤ, αφού εκτός από τους τρεις πολύτιμους βαθμούς, οι Αλεξανδρουπολίτες πήραν και μία ψυχολογική ανάσα, μετά και τα τελευταία ανεπιτυχή αποτελέσματα που είχαν.

Πιο σοβαροί και πιο καλά διαβασμένοι οι γηπεδούχοι έδειξαν από το πρώτο σετ πως δεν είναι διατεθειμένοι να χάσουν άλλο βαθμολογικό έδαφος. Εξαιρετική υποδοχή, σχεδόν αλάνθαστο σέρβις και μπλοκ που δυσκόλεψε τους αντιπάλους, ήταν κάποια από τα στοιχεία που καθόρισαν την αναμέτρηση.

Ο Μίχαλιε αναδείχθηκε σε πρόσωπο του αγώνα, έχοντας τους περισσότερους πόντους, με 5 άσσους και τέσσερα μπλοκ. Την ίδια στιγμή δόθηκε η ευκαιρία στον Σάκη Μουστακίδη να δοσει χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς παίκτες του (Κοντοστάθης, Δημητριάδης). Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-21, 25-20)

Πλέον το μυαλό όλων στην Αλεξανδρούπολη βρίσκεται στην ευρωπαϊκή αναμέτρηση του Εθνικού με την Μπενφίκα στην Πορτογαλία.